W 2020 r. stworzyliśmy innowacyjny ogród sensoryczny, który stanowi miejsce odpoczynku dla naszych podopiecznych i ich rodzin. Pełni także funkcję terapeutyczną w prowadzonych w Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny zajęciach edukacyjnych.
Ogród terapeutyczny to rozwiązanie wspomagające rozwój dzieci z niepełnosprawnością. Przestrzenie tego typu są również narzędziem edukacyjnym (ścieżki edukacyjne uczące podstaw przyrody i ekologii). Głównym założeniem ogrodów sensorycznych jest uwzględnienie oddziaływania na wszystkie pięć zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku. Doskonałym uzupełnieniem oddziaływania ogrodu sensorycznego jest umożliwienie naszym dzieciom samodzielnej pracy przy jego powstawaniu i dalszym pielęgnowaniu.
Ogród powstał w ramach realizacji zadania pn. „Wsparcie instytucjonalne i misyjne Stowarzyszenia Dobroczynnego ?Res Sacra Miser? w Olkuszu ? rozwój infrastruktury na potrzeby społeczności lokalnej” przy wsparciu Narodowego Instytutu Wolności ?Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
Uzupełnieniem przestrzeni terapeutycznej wokół budynku jest plac zabaw dla dzieci z przedszkola „Smykałka”. Wykorzystywany jest nie tylko jako miejsce zabawy, ale także „obchodów” różnych uroczystości. Plac zabaw powstał w ramach konkursu „Pomoc to moc” realizowanego przez PZU SA.
Zobaczcie sami: