Strona

Edukacja włączająca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu

Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” wraz z gminą Olkusz uzyskało dotację z Unii Europejskiej na szereg zajęć wspierających dla uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu.

W ramach projektu pn. „Edukacja włączająca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu” oprócz specjalistycznych form wsparcia, które poprawią funkcjonowanie uczniów i uczennic, przewidziano także znaczące doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne oraz inwestycje, które sprawią, że budynek szkoły stanie się dostępny pod względem architektonicznym i komunikacyjno-informacyjnym.

W projekcie przez najbliższe trzy lata szkolne (w okresie 2.09.2024 r. -31.08.2027 r.) realizowane będą zajęcia dopasowane do zdiagnozowanych potrzeb minimum 176 uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami, tj.:

a) Zajęcia wyrównawczo-dydaktyczne z matematyki dla uczniów klas I – III: trzy grupy, w każdej grupie po 5 osób. Wsparcie w danym roku szkolnym realizowane w wymiarze jedna godzina tygodniowo (na grupę)

b) Zajęcia wyrównawczo-dydaktyczne z języka polskiego dla uczniów klas I – III: trzy grupy, w każdej grupie po 5 osób. Wsparcie w danym roku szkolnym realizowane w wymiarze jedna godzina tygodniowo (na grupę)

c) Zajęcia wyrównawczo-dydaktyczne z języka angielskiego dla uczniów klas I-III: jedna grupa (5 osobowa). Wsparcie w danym roku szkolnym realizowane w wymiarze jedna godzina tygodniowo (na grupę)

d) Zajęcia wyrównawczo-dydaktyczne z matematyki dla uczniów klas IV-VI: trzy grupy, w każdej grupie po 5 osób. Wsparcie w danym roku szkolnym realizowane w wymiarze jedna godzina tygodniowo (na grupę)

e) Terapia integracji sensorycznej: zajęcia indywidualne dla 3 uczniów. Wsparcie w danym roku szkolnym realizowane w wymiarze jedna godzina tygodniowo (na osobę)

f) Terapia logopedyczna: 4 grupy, w każdej po 4 osoby. Wsparcie w danym roku szkolnym realizowane w wymiarze jedna godzina tygodniowo (na grupę)

g) Terapia ręki: jedna grupa (4 osobowa). Wsparcie w danym roku szkolnym realizowane w wymiarze jedna godzina tygodniowo (na grupę)

h) Muzykoterapia (od stycznia 2025 r): jedna grupa (10-osobowa).Wsparcie w danym roku szkolnym realizowane w wymiarze jedna godzina tygodniowo (na grupę)

i) Zajęcia rozwijające uważność i umiejętności uczenia się:

  • Dla uczniów klas IV-VIII: trzy grupy, w każdej grupie po 8 osób. Wsparcie w danym roku szkolnym realizowane w wymiarze 10 godzin (na grupę)
  • dla uczniów klas VI-VIII (Mindfulness – Czas na uważność) dwie grupy, w każdej grupie po 8 osób. Wsparcie w danym roku szkolnym realizowane w wymiarze 12 godzin (na grupę)

j) Zajęcia szachowe: jedna grupa (10-osobowa). Wsparcie w danym roku szkolnym realizowane w wymiarze jedna godzina tygodniowo (na grupę)

k) Zajęcia sensoryczno-kreatywne dla uczniów klas I-III oraz klas IV-VIII: dwie grupy, w każdej grupie po 10 osób. Wsparcie w roku szkolnym 2024/2025 realizowane w wymiarze jedna godzina tygodniowo (na grupę)

l) Zajęcia animacyjne dla uczniów klas I-III oraz klas IV-VIII: dwie grupy, w każdej grupie po 10 osób. Wsparcie w roku szkolnym 2024/2025 realizowane w wymiarze jedna godzina tygodniowo (na grupę)

m) Warsztaty antydyskryminacyjne: 2 grupy, w każdej po ok. 20 osób. 5 spotkań po 2 godziny (na grupę)

n) W kolejnych latach: rehabilitacja wzroku (po uzyskaniu kwalifikacji przez kadrę)

W projekcie planujemy także wsparcie kompetencyjne dla minimum 14 nauczycielek i nauczycieli Szkoły, w postaci: Studiów podyplomowych z neurologopedii ,Edukacji i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (Tyflopedagogika) , neurodydaktyki,  Mindfulness i współczucie oraz szkoleń kursów :Terapia Ręki PTR I i II stopnia z sensoplastyki,Plastyka ekspresywna Kurs zawodowy Muzykoterapeuty, Soroban, KURS TSR (Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach poziom podstawowy/zaawansowany), Diagnoza ADOS2 ,  biofeedback: poziom I i II ,Terapia Kognitywna Terapia funkcji poznawczych Metodą Feuersteina – Instrumental Enrichment II ,Trening kreatywnego wczesnego rozwoju

Efektami projektu w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu będzie zwiększenie się  dostępności do dobrej jakości edukacji włączającej. Odbędzie się 2312 godzin dydaktycznych dodatkowego, specjalistycznego i bezpłatnego wsparcia. Zajęcia zostały dobrane po przeprowadzonej diagnozie potrzeb i oczekiwań środowiska, część z nich będzie nowością dla uczniów.

Zakupimy sprzęt do prowadzenia zajęć terapeutycznych (w tym m.in. sprzęt do terapii SI, system do treningu Biofeedback). Zwiększymy dostępność informacyjno- komunikacyjną Szkoły (zakup planów tyflograficznych).

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu: 826 756,75 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 783 138,11 zł

Rekrutacja do projektu – rok szkolny 2024/2025


Przekaż darowiznę

Zobacz jak możesz wspomóc nasze działania!

Stowarzyszenie Dobroczynne
„Res Sacra Miser”

ul. Kolejowa 30
32-332 Bukowno
tel. +48 573 993 472
KRS 0000171499

Zarząd Stowarzyszenia e-mail: stowarzyszenie@rsm.org.pl
www.rsm.org.pl


Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny w Bukownie składa się z następujących placówek:



Realizujemy projekty ze środków Unii Europejskiej



Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030