Tytuł projektu: Pomagamy i wspieramy” – wsparcie dla uchodźców przebywających na terenie powiatu olkuskiego
Wartość projektu: 11 080,00 zł
Wartość dofinansowania: 9980,00 zł
Realizatorzy: Stowarzyszenie Dobroczynne ,,Res Sacra Miser”
Źródło finansowania: Zadanie publiczne z zakresu organizacji i koordynacji współpracy Wojewody z organizacjami pozarządowymi w zakresie wsparcia uchodźców z Ukrainy pod nazwą „Pomagamy i wspieramy” – wsparcie dla uchodźców z terenu powiatu olkuskiego” jest współfinansowane ze środków Wojewody Małopolskiego
Cel projektu:
Głównym celem projektu jest wsparcie dla uchodźców i ich rodzin przebywających na terenie powiatu olkuskiego, ze szczególnym uwzględnieniem gminy Olkusz i gminy Bukowno. Realizacja zadania przyczyni się do poprawy funkcjonowania psychospołecznego uchodźców poprzez realizację następujących działań:
– grupa wsparcia o charakterze informacyjnym prowadzona od 7.04.2022 w trybie cotygodniowych spotkań w Olkuszu (Podziemny Olkusz, ul. Rynek 4). Spotkania animowane są przez specjalistę (psychologa dziecięcego) posiadającego status uchodźcy – trwają dwie godziny zegarowe. Celem spotkań jest bieżąca wymiana informacji o punktach wsparcia, możliwości znalezienia mieszkania, wsparcia dla dzieci, itp. Animator zbiera zapotrzebowanie informacyjne, przekazując je do pracowników Stowarzyszenia, którzy na bieżąco rozwiązują/ udzielają odpowiedzi na zgłaszane kwestię.
– grupa wsparcia o charakterze terapeutycznym dla uchodźców z gm. Bukowno, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością (którzy przebywają w punkcie masowego zakwaterowania w punkcie usytuowanym obok naszego Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny w Bukownie). Spotkania odbywają się w trybie cotygodniowych spotkań od kwietnia 2022 r. (animowane przez uchodźcę z Ukrainy) – opłacane są ze środków własnych Stowarzyszenia. Uzupełnieniem spotkań jest prowadzone wsparcie terapeutyczne dla 4 dzieci z niepełnosprawnością posiadających status uchodźcy (od końca kwietnia 2022 r). Indywidualne spotkania obejmują pomoc animatora (uchodźczyni z Ukrainy z wykształceniem psychologicznym), rehabilitację i terapie SI (prowadzone przez polskich specjalistów).
– kreatywne zajęcia wakacyjne dla 10 dzieci z rodzin uchodźczych prowadzone w Bukownie w wymiarze 20 godzin.