„Jesteśmy dzielni i samodzielni” – podsumowanie projektu finansowanego ze środków PFRON

29 kwietnia 2024
429564269_805661274926759_5889053268487937640_n-1200x798.jpg

Końcówka kwietnia to czas podsumowań rocznego projektu pn. „Jesteśmy dzielni i samodzielni – wsparcie terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością z terenu powiatu olkuskiego i krakowskiego”  finansowany ze środków PFORN. Obok specjalistycznych indywidualnych zajęć terapeutyczno-rehabilitacyjnych systematycznie spotykaliśmy się na warsztatach grupowych.

Co robiliśmy ??

Nie tylko dobre wrażenie:), był to bowiem czas, w którym ciężko pracowaliśmy, aby zaliczyć kolejny etap w kierunku samodzielności.

Nikt bardziej niż my nie wie, że podobnie jak umiejętność czytania, pisania czy znajomość liczb i liczenia,  tak umiejętności społeczne nie są nam dane.Tego po prostu trzeba się nauczyć.

Na szczęście systematyczne spotkania terapeutyczne prowadzone zgodnie z  modelem treningu umiejętności społecznych sprawiały, że ich zdobywanie stawało się łatwiejsze. a przede wszystkim przyjemne.

Co zdobyliśmy ?

  • Umiejętność dostrzegania i wyrażania swoich potrzeb, zainteresowań, hobby;
  • Potrzebę dbania o siebie, swój wygląd ,organizowania sobie swojego czasu i przestrzeni
  • Poprawiliśmy samodzielność  w wykonywaniu czynności dnia codziennego  w tym  zaplanowaniu, przygotowaniu posiłku
  • Ciekawość tego co nas otacza, umiejętność radzenia sobie  z trudnościami w publicznej  przestrzeni
  • Nawiązaliśmy i podtrzymali znajomości, koleżeństwo ,przyjaźnie.

Co nam najbardziej  w tym pomagało ?

Systematyczne spotkania pełne zabawy, ruchu, muzyki, plastyki, tańca, eksperymentów, ale przede wszystkim wyprawy w miejsca użyteczności publicznej. W naturalnych przestrzeniach  takich jak pizzeria, salon kosmetyczny,  fryzjerski, kino, teatr, kawiarnia, ogród botaniczny, galeria handlowa zbieraliśmy doświadczenia, poczucie pewności siebie, pokonywaliśmy  lęk,   zwiększając kompetencje  społeczne a tym samym samodzielność i niezależność.

Stowarzyszenie Dobroczynne
„Res Sacra Miser”

ul. Kolejowa 30
32-332 Bukowno
tel. +48 573 993 472
KRS 0000171499

Zarząd Stowarzyszenia e-mail: stowarzyszenie@rsm.org.pl
www.rsm.org.pl


Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny w Bukownie składa się z następujących placówek:Realizujemy projekty ze środków Unii EuropejskiejSfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030