„Olkuscy ludzie Solidarności – pamiętamy” – podsumowanie zadania i publikacja

10 stycznia 2022
Kopia-DSC_0667-1200x798.jpg

30 grudnia 2021  w Bukownie „Na Skałce” odbyło się spotkanie będące podsumowaniem projektu „Olkuscy ludzie Solidarności – pamiętamy”. Celem projektu współfinansowanego przez Województwo Małopolskie było upowszechnienie roli, postaw i zasług mieszkańców Olkusza, którzy działali w okresie „Solidarności”, a także najważniejszych wydarzeń tego okresu. Spotkanie stanowiło jednocześnie promocję wydanej w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego publikacji „Olkuscy ludzie Solidarności – pamiętamy”, która zawiera również wspomnienia bezpośrednich uczestników tych wydarzeń. W spotkaniu uczestniczyli działacze „Solidarności”, autorzy publikacji, członkowie i pracownicy Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” oraz osoby zainteresowane historią „Solidarności”. Głos zabrali m.in. Radny Województwa Małopolskiego Andrzej Wójcik, Zastępca Burmistrza Bukowna Marcin Cockiewicz i Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” Tomasz Zaborowski.

W programie spotkania prowadzonego przez koordynatorkę projektu Marię Jędrysik znalazła się prelekcja współautora publikacji Michała Masłowskiego na temat historii olkuskiej „Solidarności”. Jacek Sypień opowiedział o jednym z elementów zrealizowanego projektu, jakim jest gra miejska „Szlakiem Olkuskiej Solidarności” w formie questu. Ulotki z questem zostały przekazane do wszystkich olkuskich szkół i mogą stać się pomocą dydaktyczną podczas przeprowadzania żywych lekcji historii.  Opowiedział też o spacerze historycznym „Śladami Olkuskiej Solidarności”, w trakcie którego uczestnicy spaceru odwiedzili wybrane miejsca związane z historią olkuskiej „Solidarności”. O powstaniu i działalności związku opowiadali ówcześni działacze „Solidarności”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja szczególnego gościa Francesco Casali, Włocha, który przywoził do Polski pomoc w stanie wojennym.

Uczestnicy spotkania otrzymali publikację „Olkuscy ludzie Solidarności – pamiętamy”. W przedostatnim dniu roku nie mogło zabraknąć życzeń noworocznych, które złożyła zebranym Prezes Stowarzyszenia Anna Dela.

Publikacja „Olkuscy ludzie Solidarności – pamiętamy” zostanie przekazana do szkół i bibliotek ziemi olkuskiej. Z wersją elektroniczną można zapoznać się tutaj:

Pobierz publikację

Galeria zdjęć dostępna na naszym fb: https://www.facebook.com/rsmstowarzyszenie/posts/5006300672751861

 

Stowarzyszenie Dobroczynne
„Res Sacra Miser”

ul. Kolejowa 30
32-332 Bukowno
tel. +48 573 993 472
KRS 0000171499

Zarząd Stowarzyszenia e-mail: stowarzyszenie@rsm.org.pl
www.rsm.org.pl


Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny w Bukownie składa się z następujących placówek:Realizujemy projekty ze środków Unii EuropejskiejSfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030